Agrofil-SZMI Kft.

Hírek, szakcikkek A vetésfehérítő bogarakról

A kalászos gabonákat a szántóföldeken alapvetően nem sok állati károsító veszélyezteti olyan mértékben, hogy az inszekticides beavatkozást tenne szükségessé.

Van ugyanakkor egy kártevő csoport, amely ellen az ország jelentős részén évről évre védekezni kell. Ezek a vetésfehérítő bogarak és lárváik.


Vetésfehérítő lárvák táplálkozás közben

Bár mind a bogarak, mind pedig a lárvák kártevők, a nagy gazdasági kártétel döntően a lárvák tevékenységéhez köthető. A bogarak rágóikkal kb. 1 cm hosszú, de csak fél–egy mm széles csíkban átrágják a gabona levelét. Ezek a hosszában elhelyezkedő csíkok sokszor alig észrevehetőek. A lárvák viszont döntően a levelek fonákán élnek és lehámozzák a levél teljes tartalmát a felszíni epidermisz kivételével. Ez megszáradva adja a jellegzetes fehér színt, amelyről a kártevők a nevüket kapták.

Vetésfehérítő bogárból több faj is károsít hazánkban. Egy részük előtora, azaz a „nyaka” piros, másoknak kék. Így létezik veresnyakú és kéknyakú árpabogár, de van veresnyakú búzabogár is. Ez utóbbi eléggé ritka, viszont a szintetikus piretroidokkal nehezebben pusztítható el. Az, hogy egy adott gabona neve benne van a bogár magyar nevében, nem jelenti azt, hogy kizárólag azon a gabonán táplálkozik. A faj leírásakor nevezték meg az a gabonát, amelyen az akkor még újnak számító fajt leírták.

Mivel a vetésfehérítő bogarak a legnagyobb kártételt lárva állapotban, május hónapban okozzák, sok gazdálkodó is csak akkor, a fiatal lárvák tömeges megjelenésének idején védekezik ellenük. Ezt sok esetben külön menetben hajtják végre.

Ugyanakkor a betelepülés és párosodás időszakában az imágók is hatékonyan gyéríthetők. Mivel igen sok esetben a kalászosok tavaszi gyomirtása egybe esik a vetésfehérítő bogarak betelepedési időszakával, az ellenük való védekezés sokszor a gyomirtással egy menetben is elvégezhető.

A vetésfehérítő bogarak megesznek ugyan szinte mindenféle fűféle tápnövényt, de a gabonák között a leggyakoribb vetésfehérítő fajok tekintetében van egyfajta táplálékválasztási sorrend. A zabot és az árpát kedvelik a legjobban, a búzát és tritikálét csak azok után. A rozsot kevésbé szeretik. A termesztett gabona fajtája is bír egyfajta vonzerővel, vagy elrettentő erővel. A szőrös levelű fajtákat sokkalta kevésbé kedvelik, mint a sima levelűeket. Ez a modern búza fajták és hibridek nemesítése során már több nemesítő cég nemesítési gyakorlatában bevált cél. A vetésfehérítő bogarak kártétele könnyen leküzdhető, akár minimális odafigyeléssel is.


Hertelendy Péter

Agrofil-SzMI Kft.

Hírlevél Iratkozzon fel hírlevelünkre!

9235 Püski, Petőfi Sándor utca 7.
Agrofil-SZMI Kft.