Agrofil-SZMI Kft.

Hírek, szakcikkek Bajban az árpa

Az idei évben az őszi árpát termesztő gazdálkodóknak rengeteg problémával kellett szembesülniük. A márciusi fagyok, a száraz tavasz és a különböző gombás eredetű megbetegedések nagyon megnehezítették a jövedelmező árpatermesztést.

A nyár elejére elhatalmasodó törperozsda, lisztharmat, barna- és hálózatos levélfoltosság fertőzés miatt több helyütt olyan kritikussá vált az állományok egészségi állapota, hogy nem sokkal az érés előtt újabb védekezést kellett beiktatni.
A nyár folyamán az így kialakult hatalmas mennyiségű fertőző anyag a gondozatlanul hagyott, zöldellő árvakeléseken csak tovább szaporodott. Az őszi árpa idei vetésének idejére már szélsőségesen sok fertőző anyag várta ugrásra készen a friss, megfertőzhető zöld lombozat megjelenését.

Az idei ősz ráadásul az átlagosnál jelentősen melegebb és szárazabb volt, ugyanakkor a legtöbb növénypatogén gomba számára még mindig elegendő nedvességet biztosított a gyakori hajnali harmatborítás. A napsütéses órák magas száma és a meleg ősz szinte ideális feltételeket teremtett az őszi árpa legfontosabb kórokozói számára.   



Törpe rozsda őszi árpa állományban (fotó: Hertelendy Péter)

A meleg ősz miatt relatíve kevesebb ugyan a barna levélfoltosság (Bipolaris sorokiniana) tüneteinek aránya, de mellette rendkívül gyakori a jóval nagyobb pusztító erővel rendelkező hálózatos levélfoltosság (Drechslera teres) előfordulása. Ez a kórokozó már teljes lombfelület vesztést és növénypusztulást is képes okozni.

E két, nekrotróf életvitelű kórokozó mellett két fontos, biotróf kórokozó is pusztítja egyidejűleg az árpák lombozatát. A lisztharmat (Blumeria graminis f.sp. hordei) rendkívül gyors és látványos felszaporodását egyértelműen a napfényes, meleg ősz számlájára lehet írni. Az árpa törpe rozsdája (Puccinia hordei) is döntően melegkedvelő kórokozó, így nagymértékben profitálhatott a szokásosnál kedvezőbb őszi időjárásból.   



Zab levéltetű kolóniák őszi búza kalászán (Fotó: Hertelendy Péter)

A kórokozók ilyen mértékű, koncentrált fellépése már olyan, fejlettebb állapotban érte az őszi árpa állományokat, amikor már a legjobb csávázószereknek is drasztikusan lecsökkent a hatékonysága. Ilyen esetekben nincs más, hatékony megoldás, mint a fungicides állományvédelem. A védekezésre a nagyon sok lehetséges készítmény közül olyat válasszunk, amely képes mind a négy, jelen lévő kórokozó hatékony elpusztítására. A nekrotróf életmódú levélfoltosságok ellen előfordulhat, hogy az engedélyezett legnagyobb dózissal kell végrehajtani a kezelést. Érdemes megfontolni ilyenkor, hogy egyidejűleg védekezzünk-e a sok helyütt jelen lévő, vírusvektor levéltetvek, illetve a csócsárló ellen. Viszont a hatékony védekezésre a szélsőségesen nagy fertőzési nyomás következtében mielőbb szüksége van a néhol már károsodott árpa állományoknak. 


 Hertelendy Péter 
 Agrofil-SZMI Kft.

Hírlevél Iratkozzon fel hírlevelünkre!

9235 Püski, Petőfi Sándor utca 7.
Agrofil-SZMI Kft.