Agrofil-SZMI Kft.

Hírek, szakcikkek Gyümölcsök tárolási gondjai

A napfényben és vitaminokban szegény tél során szinte mindenki nagy kedvvel fogyasztja a nyári napsütésben beérett, ízletes és különféle vitaminokban is (többé – kevésbé) gazdag gyümölcsöket.

Mivel télvíz idején nem igazán lelhetők fel ezek a gyümölcsfákon, a boltban megvásárolhatók esetében meg sosem lehetünk biztosak abban, hogy a gyümölccsel együtt még mi mindent fogyasztunk el, így sokan igyekeznek a saját kertjükben megtermett gyümölcs fogyasztásával kielégíteni éhségüket, vitamin szükségletüket és nem mellesleg kímélni a pénztárcájukat.

Ugyanakkor – ahogy az más betárolt terményeknél is sok esetben előfordul – esetenként szembesülni kell azzal a ténnyel, hogy a télire betárolt, elfogyasztásra félretett alma, körte megrohad, ehetetlen lesz.

A gyümölcsök tárolhatóságát és megbetegedési hajlamát nagyon sok dolog befolyásolja. Célszerű eleve olyan fajtákat eltenni tárolásra, amelyek nyugalmi ideje hosszú, termésük szövete kemény, természetes érésük lassú és a betegségek iránt sem fogékonyak. Nyári, koraőszi érésű fajták betárolása eleve kockázatos, sokszor ezek a fajták, mint pl. körténél a Klapp, nem is tárolhatók. Alma esetében is van jó néhány fajta, mint pl. az Idared vagy régi, hazai fajtáink közül a Húsvéti Rozmaring, amely kiválóan tárolható. Nagyon intenzív termesztési környezetben nevelt gyümölcsök a lazább, nedvdúsabb szöveteik miatt eleve kevésbé tárolhatóak.


Egészséges moníliás és keserűrothadásos alma

A tárolás körülményei sem mellékesek. Bár a régi, jól bevált fajták, mint pl. a már említett Húsvéti Rozmaring nagyanyáink, dédanyáink idejében még az almáriumban, a sifonér, vagy a szekrény tetején elállt akár áprilisig is, a mai modern, nagy termőképességű fajták tárolása ezen a módon már nem, vagy csak pár hétig lehetséges. A hűvös, fagymentes helyen, tiszta, száraz, de nem túl alacsony páratartalmú levegővel ellátott pincében, spájzban tárolt gyümölcsök is sok esetben váratlanul megbetegedhetnek.

A beteg gyümölcsök mielőbbi eltávolítása a tárolási higiénia elválaszthatatlan része. Ugyanakkor a tárolási bonyodalmakat okozó kórokozók szinte mindegyike már ősszel, a szüret előtt jelen lehet a betárolt gyümölcsök felületén. Az alma, körte elfeketedését, illetve koncentrikus, céltáblára emlékeztető penészpárnák megjelenésével kísért rothadását előidéző gyümölcs monília (Monilinia fructigena), illetve a kisebb, de kellemetlen ízt kialakító keserű rothadás (Gloeosporium fructigenum) már szüret előtt megtelepszik a gyümölcs felületén.

Ezek ellen a betegségek ellen még vegetációs időszakban is eredményesen lehet védekezni. Az utolsó fungicides kezelések közé beiktatott réz, vagy pl. mankoceb hatóanyagú (Dithane) gombaölő szerek használata a gyümölcs kutikulájának vastagodását indukálja, amely hatékony fizikai védelmet biztosít a kórokozók fertőzése ellen. A speciálisan a tárolási kórokozók ellen hatékony készítmények, mint pl. a Luna Privilege a szüret előtti kezelés alkalmával sepri tisztára a betárolandó gyümölcsök felületét. Mindkét készítmény típus alkalmazása esetén célszerű tapadásfokozó készítményt is használni. A viaszos felületű gyümölcsök esetében e nélkül a készítmény felületi borítása nem lesz elegendő egy jó fungicid hatás kialakításához.


Hertelendy Péter

Agrofil-SzMI Kft.


Hírlevél Iratkozzon fel hírlevelünkre!

9235 Püski, Petőfi Sándor utca 7.
Agrofil-SZMI Kft.