Agrofil-SZMI Kft.

Hírek, szakcikkek Most van szükség igazán a növényvédelemre

Májusban nem csak a különböző mezei kultúrák és gyümölcsösök élete gyorsul fel. A termesztett növényeinkre, a leendő termésre leselkedő különböző veszélyforrások, állati károsítók és növénybetegségek is igencsak aktivizálják magukat.

Ha ilyenkor a növényvédelem nem áll a helyzet magaslatán, akkor súlyos, a későbbiekben sokszor már helyre nem hozható kártételek sújthatják a kellőképp oda nem figyelő gazdálkodókat.



Lisztharmat telepek és hiperszenzitív reakció okozta elhalások árpa levelén (fotó: Hertelendy P.)

A szántóföldi kultúrák hatalmas részarányát képviselő kalászosokban jelenleg meglehetősen sok a növényvédelmi teendő. Annak ellenére, hogy az áprilisi nyár és a folytatásában kialakult aszályos állapotok miatt azt hihetnénk, hogy a vízhiány a kórokozók fejlődését is visszafogja. Sajnos annyi víz még szinte mindenhol van, hogy a kevésbé nedvességigényes kórokozók, mint pl. a gabonák rozsda betegségei, vagy a lisztharmat számára kiválóak a feltételek egy gyors és látványos terjedéshez. Őszi búzán és tritikálén a lisztharmat mellett a sárga rozsda egyre intenzívebb terjedése okoz gondot. Ráadásul megjelent országszerte – egyelőre még kis mennyiségben – a búza levélrozsdája is. A búzák és a tritikálé kikalászolásával és virágzásával ráadásul a kalászfuzáriózis elleni védekezésre is gondolni kell a gazdáknak.

Az őszi árpában a gabona lisztharmat okoz egyre súlyosbodó károkat. A nedvesség-igényesebb kórokozók, mint pl. a rinchospóriumos levélfoltosság eltűntek ugyan, de a nedvességkedvelő, a szárazságot viszont tűrő kórokozók, mint pl. a barna levélfoltosság változatlanul terjednek. Az árpa esetében a törpe rozsda szokatlanul korai megjelenése mostanra már komoly fertőzöttséggé nőtte ki magát.



Zöldborsó levéltetű (fotó: Hertelendy P.)

A gombás eredetű, különböző gabona betegségek mellett a kalászosokat a vetésfehérítő bogarak lárvái, az „árpacsigák” is veszélyeztetik. Mellettük idén különösen erős a levéltetvek jelenléte. Ez önmagában nem okoz kárt, de a nagy levéltetű populáció nagyobb migrációval is jár, amely az általuk szállított gabona vírusok nagyobb elterjedését segíti. De levéltetvek jelenleg szinte minden kultúrában jelen vannak és károsítanak.

A szántóföldi kultúrákat fenyegető veszélyek szinte mindegyikére van hatékony növényvédőszeres megoldás. Ugyanakkor a kezelések hatékonysága, a károsítókra, a környezetre és a gazdálkodók pénztárcájára gyakorolt hatás viszont nagymértékben függ a növényvédelemért felelős szakemberek rátermettségén, a védekezések helyes időzítésén, a megfelelő szer választáson és több olyan tényezőn, amelyek ismerete döntő lehet a hatékony és gazdaságos növényvédelem végrehajtása során.

Hertelendy Péter

Agrofil-SzMI Kft.

Hírlevél Iratkozzon fel hírlevelünkre!

9235 Püski, Petőfi Sándor utca 7.
Agrofil-SZMI Kft.