Agrofil-SZMI Kft.

Hírek, szakcikkek Sárga rozsda és társai

Az őszi kalászosok közül a kenyérbúza és rokonai, beleértve a tritikálét is, nem tartoznak az igazán „beteg” kultúrák közé.

Bár a szakirodalom rengeteg kórokozót leír ezekről a növényekről, de gazdaságos termesztésük általában csak 1-3 fungicides beavatkozással is eredményesen megoldható. 


Sárga rozsda atípusos, foltszerű tünete 

Van ugyanakkor néhány kórokozó, amely kihasználva az idei enyhe tél és a fagyok idején kialakult hótakaró védelmét a szokásosnál korábban, vagy nagyobb populációval van jelen a búzák lombozatán. Ilyen eset fordult elő ez év kora tavaszán is.

A sárga rozsda (Puccinia striiformis) már évek óta egyre gyakrabban sikeresen áttelel Magyarországon. Ez által a vegetációs időszakban több generáció kifejlődésére van lehetőség, amely a kórokozó által okozott fertőzés és gazdasági kár mértékét drasztikusan növeli. A nyári időszakban jellegzetesen hosszú csíkokba rendezett pusztuláiról csíkos rozsdának is nevezett kórokozó azonban a tél és a kora tavasz során nem ilyen tüneteket mutat. Sok esetben csak amorf szélű sárga foltok találhatók a búza levelén, a sporuláció, a rozsda pusztuláinak képződése pedig csak a levélnek a talaj felé eső oldalán alakul ki.

A sárga rozsda búza rasszai elméletileg -10 celsius fokig bírják a téli hideget, míg a tritikáléra (és a fekete kalászú tönke búzára) specializálódott rassz -22 fokig télálló. A tavalyi év őszén mind tritikálé, mind búza rasszok is voltak a hazai vetések lombozatán. Jelen időszakban elmondható, hogy a sárga rozsda Magyarország szinte minden járásában sikeresen áttelelt, bár a populációk mérete sokszor csak az észlelési szint közelében van. Ugyanakkor egyes helyeken tömeges, már nagy lombfelületet érintő fertőzések is kialakultak. A sárga rozsda ebben az atípusos, áttelelő formájában csak nagyon vontatottan terjed, de az ilyen, erősen fertőzött területeken nem szabad várni a fungicides beavatkozással.

Korai erős szeptóriás fertőzés

A búza szeptóriás levélfoltossága (Septoria tritici) szintén jelen van a búza állományok levelein és a kórokozó populáció mérete nagyobb a szokásosnál. A gomba nedvességkedvelő és nagyon könnyű konídiumai a böjti szelek útján minden búza állományt el tud érni. Ez a kórokozó is képes olyan mértékű kora tavaszi fertőzést okozni, amely azonnali fungicides védelemért kiált, amint permetező géppel a földekre rá lehet menni.

Ahhoz, hogy e két kórokozó ellen hatékonyan, de azért gazdaságosan is védekezhessünk, nélkülözhetetlen a búza és tritikálé táblák fertőzöttségének pontos ismerete. Ezen adatok kizárólag a növény állományok gondos és aprólékos szemlézésével, átvizsgálásával szerezhetők be.


Hertelendy Péter

Agrofil-SzMI Kft.



Hírlevél Iratkozzon fel hírlevelünkre!

9235 Püski, Petőfi Sándor utca 7.
Agrofil-SZMI Kft.